Włoskie Zaułki

Wina czerwoneSchioppettino – wybuchowa czerwień

Schioppettino – wybuchowa czerwień

Salve! Tym razem przedstawię Wam czerwonego reprezentanta friulijskich szczepów i zabiorę Was w niezwykłą podróż w okolice Prepotto, urokliwego miasteczka położonego na granicy ze Słowenią. Właśnie tam na stałe zapuścił swe korzenie nasz winny bohater Schioppettino. Wiele lat zapomniany dopiero obecnie dzięki zdolnym winiarzom i ich determinacji staje się przedmiotem wielu ciekawych i ambitnych interpretacji winiarskich.

Schioppettino di Prepotto – trudna historia

Pierwsze informacje o friulijskim Schioppettino sięgają czasów średniowiecznych, a nazwa szczepu jest cytowana w pismach z 1282 roku. Pomimo tak długiej historii winorośl praktycznie wyginęła z powodu chorób a także szerzącej się w Europie epidemii filoksery. Dopiero w latach 70 XX wieku została ponownie odkryta, by ostatecznie trafić na listę odmian oficjalnie uprawianych we Włoszech.

Wystrzałowe winogrono – skąd nazwa Schioppettino?

Nazwa szczepu Schioppettino zgodnie z wieloma podaniami pochodzi od słowa „Scopp”, które we współczesnym języku nawiązuje do terminu „schioppo” i oznacza tyle co strzał, wystrzał lub strzelba, a końcówka “-ettino” jest końcówką odpowiedzialną za tworzenie zdrobnień w języku włoskim. Stąd w wolnym tłumaczeniu możemy schioppettino przetłumaczyć jako „mała strzelba”, „mały wybuch” 😊 Wszystkie te etymologiczne wywody mogą nawiązywać do niezwykłej chrupkości samych winogron albo do faktu, że wysoka kwasowość owoców doprowadzając do fermentacji jabłkowo-mlekowej w butelce często kończyła się wybuchem korka.

Schioppettino inaczej Ribolla nera

Schioppettino znane jest również jako Ribolla nera (w nawiązaniu do popularności białego szczepu Ribolla gialla) i jest dziś uznawane za jedną z najbardziej znanych friulijskich odmian tuż obok króla regionu Refosco dal Peduncolo Rosso.

Złożoność aromatów i duże zróżnicowanie stylów, odkryj różne odsłony Schioppettino

Schioppettino to czerwony szczep, który prezentuje dużą złożoność aromatyczną, na pierwszy plan wyłaniają się nuty owocowe wiśni, owoców leśnych m. inn. maliny czy czarnej porzeczki z nutami fiołków, a w tle możemy doszukać się przypraw czy charakterystycznej lukrecji. Przy dojrzewaniu w beczce zyskuje kawowe aromaty. To prawdziwa perła wśród win, mająca ogromny wachlarz interpretacyjny. Jest odmianą aromatyczną, o średniej ilości tanin (w stylu nieco nawiązujący do czerwieni rodańskich). Dzięki stosunkowo wysokiej kwasowości winogron i niskiemu poziomowi alkoholu dobrze nadaje się do tworzenia win musujących. Znane są również słodkie odsłony tego szczepu.

Schioppettino doskonały na wieczór z friulijską powieścią

Nasz czerwony bohater ze względu na dość dobrą kwasowość będzie doskonale pasował do dań na bazie mięs. Ma wystarczająco wyrazistą strukturę, aby sprawdzić się w połączeniach z daniami o wyrazistych i mocnych smakach w szczególności z dziczyzny oraz z mięsnymi pieczeniami. Dzięki wszechstronności swoich smaków wino to doskonale komponuje się z dojrzałymi serami i wędlinami oraz słonymi przekąskami. W bardziej wyrafinowanych odsłonach, po dłuższym leżakowaniu może rozwijać bogate korzenne i kawowe aromaty sprawiając, że stanie się doskonałym kompanem kulturowych podróży z Claudiem Magrisem, triesteńskim pisarzem.

Odkryj różne oblicza Schioppettino w „Wino i włoskie zaułki”

Jeśli jesteście ciekawi smaków i aromatów, które prezentuje Schioppettino koniecznie odwiedźcie mój sklep „Wino i włoskie zaułki”. Znajdziecie tu przynajmniej kilka ciekawych win: Bressan Schiopettino Venezia Gulia IGP, Petrussa Schioppettino di Prepotto DOC Colli Orientali del Friuli, Giuseppe & Luigi Schioppettino Trevenezie IGP.

Bressan Schiopettino Venezia Gulia IGP 2017

Bardzo elgancko poprowadzona interpretacja tego szczepu. Intensywnie rubinowy kolor z granatowymi odcieniami, w aromatach otwiera się bogactwem leśnych owoców malin, jeżyn czy jagody z ziołowymi lekko pikantnymi akcentami w tle.

Petrussa Schioppettino di Prepotto DOC Colli Orientali del Friuli 2017

Doskonale wyważona odsłona tego szczepu. W barwie ciemny rubin z granatowymi refleksami, z aromatach uwypuklone nuty ciemnych owoców leśnych z czarną porzeczką na czele oraz wyczuwalne kawowe aromaty. Przyjemne ale nie nazbyt wyraziste taniny sprawiają. 

Giuseppe & Luigi Schioppettino Trevenezie IGP

Przyjemna, słodka warjacja na temat szczepu. Barwa ciemna wpadająca w granaty z przyjemnymi aromatami kompotu z leśnych owoców na pierwszym planie uzupełnionymi nutami balsamicznymi, które równoważą słodycz. Doskonały balans między słodyczą, a kwasowością nadaje pewnej zwiewności i lekkości pomimo słodkiej stylistyce wina.

Zaproszenie do sklepu „Wino i włoskie zaułki”. Odkryj niesamowity region friulijskich win.

Zapraszam Was do mojej winoteki „Wino i włoskie zaułki” w Mikołowie, na ul. Krakowskiej 21, gdzie można spróbować wielu ciekawych win z regionu Friuli, a przy tym poznać niezwykłą kulturę i doskonałe jedzenie regionalne. W tę niezwykłą podróż zabieram Was przy okazji „Winnych opowieści” czyli cyklicznych wieczorów degustacyjnych. Znajdziecie u mnie również książki autorów związanych z regionem i przewodniki po Friuli. Non potete mancare!

Czy jesteście ciekawi innych win z regionu Friuli? Zapraszam Was do odkrywania kolejnych artykułów na moim blogu, gdzie z wielką pasją opisuję te winiarskie skarby. Każde wino ma swoją historię, a każdy region swoje unikalne cechy, które wpływają na ostateczny smak i aromat trunku. Z moich wpisów dowiecie się więcej o nich, a także o ludziach, którzy z nieskończonym zaangażowaniem tworzą te niezwykłe wina. Niezależnie od tego, czy jesteście doświadczonymi znawcami wina, czy dopiero zaczynacie swoją winiarską przygodę, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Link do pozostałych artykułów – BLOG

Od lat degustator wina z przyjemności, włóczykij z natury, meloman i marzyciel z głębi duszy, żona i mama z wyboru, italofil ze szczęśliwego przypadku.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X